top of page

'Entropi' Akıl Modeli | Enerjiyi Doğru Yere Harcamalıyız!


Termodinamiğin 2. yasası olan Entropi (Düzensizlik), hayatımızdaki her şeyin bir düzensizlik üzerine kurulu olduğunu ve onu düzende tutmak için sürekli bir enerji harcamamız gerektiğini bize hatırlatır. Örneğin, havasını nereden kaçırdığını bilmediğiniz bir balonu düşünün, havasının tamamen inmemesi için sürekli olarak hava basmanız gerekir.

Bir şeylerin düzenli gibi görünüyor olması, onun her zaman öyle kalacağı anlamına gelmez. Mesela, iyi giden bir ilişkinize yeteri kadar enerji harcamadığınız zaman ilişkiniz bir süre sonra bozulmaya başlayacaktır. Aynı durumu iş ve okul hayatında da görebiliriz. Hatta sahip olduğunuz yetkinlikler için de aynı şey geçerli. Örneğin; çok iyi Fransızca konuşuyorsunuz, eğer 2 yıl boyunca hiç kullanmazsanız eskisi gibi konuşamazsınız. Konuşmak için enerji harcamanız gerekir. Örneği biraz daha somut hale getirmek gerekirse, vücudunuzu düşünün. Eğer spor yapmazsanız ve yediklerinize dikkat etmezseniz, sağlığınız anında tehlike altına girer. Vücudunuzu dengede tutabilmek için ona enerji harcamanız gerekir.


Bir başka açıdan Entropi’yi şöyle de değerlendirebiliriz: “Bir şeyin mükemmel olmasının 1 olasılığı varken, mükemmel olmama olasılığının binlerce hatta milyonlarca olasılığı olabilir.” Buna örnekler vermek gerekirse;

  • Bin parçadan oluşan bir puzzle kutusu düşünün. Bu puzzle kutusunu bir masanın üstüne döktüğünüzde tüm parçaların yerli yerine gelmesi için sadece bir olasılık varken, her bir parçanın farklı bir yere gitmesinin milyonlarca olasılığı vardır.

  • Okulda veya iş yerinde önemli bir sunum yapacaksınız. Bu sunumun başarılı geçmesi için sadece bir olasılık varken, başarısız gerçekleşmesi için binlerce/milyonlarca sebep olabilir. Mesela, hasta olabilirsiniz, bilgisayarınız bozulabilir, yolda trafik vardır geç kalabilirsiniz vs. bir sürü sebep olabilir.

  • Düzensizliğin olasılıkları o kadar yüksek ki, sahip olduğunuz yeteneklere ve isteklerinize uygun bir ortamda doğmamış olma ihtimaliniz çok yüksek.

Entropi, ilk bakışta negatif bir şey gibi görünebilir. Ancak insanoğlunun hayattaki anlam arayışına yardımcı olduğunun farkında olmamız gerekir. Bir başka deyişle, Entropi’nin getirdiği düzensizliği, düzenlemeye çalışarak hayatımızın anlamını bulmaya çalışırız.


Sonuç olarak, hayatınızdaki her şeyin düzensizlik üzerine kurulu olduğunu düşününce her şeye zaman ayırmak imkansız diyebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken, enerjinizi doğru yere harcamak. Bunu nasıl yapacağınızı Minimalizm yazısını okuyarak keşfedebilirsiniz.

“Entropinin senin tarafında olmadığını her zaman aklında tutmalısın.” Elon Musk
 

Geri bildirim döngüsünü diğer Modern Bilgelik Kavramları ile bağdaştırmak gerekirse, şu kavramları incelemenizi tavsiye ederim:


430 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page